Федорчук: Зараз у футболі потрібні сміливі і грамотні люди, а у нас безграмотні і боягузливі

Федорчук: Зараз у футболі потрібні сміливі і грамотні люди, а у нас безграмотні і боягузливі

Напередодні поновлення чемпіонату України у Другій лізі, Олег Федорчук – головний тренер новокаховській “Енергії”, яка займає третє місце в групі Б, – відповів на запитання кореспондента UA-Футбол, розповівши про підготовку команди і нинішні тенденції нашого футболу.

– Що Вас напередодні старту весняної частини чемпіонату хвилює найбільше?

– Це питання загального характеру. Якщо тренер чесний по відношенню до себе і гравців, то він повинен розуміти, що важко спрогнозувати, як команда буде виглядати. Тому завжди присутнє хвилювання. Як підказує досвід, гру потрібно будувати від оборони, при цьому думаючи про атаку. Якщо команда не пропускає голи, то вона психологічно виглядає більш впевнено і тоді їй потрібно націлюватися на атакуючі дії. Нещодавно прочитав інтерв’ю тренера “Карпат”, що гру потрібно будувати команду з атаки. І що? Ми бачимо їх результат – в останніх іграх львів’яни пропускають по три м’ячі. Тому, я в цьому питанні консервативний і вважаю, що, перш за все, потрібно налагодити гру в обороні, чим ми і займалися перед поновленням сезону.

Показати більше

– Чи задоволені ви роботою в період зимового антракту?

– В принципі, задоволений, практично немає травмованих, а чим менше травм, тим вдаліше спланована робота тренерського штабу. Якщо порівняти з минулим і позаминулим сезонами, то зараз кращі погодні умови. Весь лютий ми тренувалися на хороших полях, погода дозволяла нам працювати над тактикою і швидкістю. Ми виконали більший обсяг якісної роботи, ніж в минулому році.

– Де проходили збори?

– Ми найпівденніша команда в Україні, тому готувалися у себе вдома. Є 5-6 полів різного покриття, і я не бачив сенсу кудись виїжджати. На Херсонщині зараз багато команд, а це багато спарингів. Останнім часом сільське господарство потроху відроджується, кожен фермер містить команду. У нас три команди грають у Другій лізі, зараз заявляється четверта команда КФК.

– Якщо кадрові зміни в команді?

– У нас провідний гравець Дмитро Шастал, який забив у 22 матчах 14 голів, перейшов в “Олександрію”. Але ми розуміли, що він буде затребуваний в Прем’єр-лізі. А так втрат більше немає. Ми підсилилися трьома футболістами, зараз ще група гравців на перегляді. В принципі на 90% ми зберегли склад, і думаю в майбутньому проблем не повинно бути.

– Але Шастал це серйозна втрата, чи не так?

– Відкрию маленький секрет. У нас є Владислав Вакулінський, він у схожій манері грає, молодше на два роки, і зараз також багато забиває. Ми Шастала знайшли два роки тому на першості міста, його ніхто не знав. Думаю, і Вакулінський зможе себе проявити.

– Чи все вдалося здійснити із запланованого в період підготовки до старту?

– Мій досвід показує, що якщо вдалося виконати на 60% із запланованого, то це дуже високий рівень організації роботи. Ми провели більше 50 тренувань, 10 тренувань (через погоду) були проведені в манежі. Але я думаю, що це не позначиться на якості підготовки команди.

– Команда знаходиться на 3-му місці. Чи задоволені результатом?

– Якщо я скажу, що задоволений, то мене не зрозуміють ті максималісти, які вважають, що повинні бути на першому місці, але так в спорті не буває. Якщо брати по комплектації команди, то ми десь 5-6-і за якістю футболістів, якщо з фінансів, то десь 8-10-і, а якщо по організації гри в тактичному або навчально-тренувальному процесі, то може навіть і на другому. Завдання ставилося бути третіми, і наша гра відповідає певному місцю. Ми робимо більше упор на атаку, іноді ризикуючи невиправдано. Навіть в матчах проти лідерів “Дніпра” і “Металіста” ми грали не від оборони, а на зустрічних курсах, навіть трохи авантюрно, але, тим не менше, нас поважають і навіть побоюються. Втім, головне завдання – виховати якісних футболістів для Прем’єр-ліги, а потім по можливості продати їх. Тому потрібно в кожній грі показувати добротний футбол. В принципі, ми на своєму місці.

– У своїй тренерській кар’єрі Ви встигли попрацювати на різних рівнях – від юнаків до Прем’єр-ліги. Де було цікавіше і важливіше за все?

– Найцікавіше – це працювати з юнаками. Якби по юнакам була прийнятна зарплата, щоб сім’ю годувати, я б не замислюючись, працював би тільки з підростаючим поколінням. По-перше, набагато складніше працювати, ніж з професіоналами. Там все залежить від твого вміння, потрібна ювелірна робота, і те, що ти робиш, моментально відбивається на майстерності і якості гри.
Неякісна робота дитячих тренерів в подальшому позначається, що ми не маємо високого рівня гравців. Моя думка, якщо фахівці підуть в юнацький футбол, то зростання буде. А так виходить, що багато тренерів роками сидять без роботи, чекаючи шансу попрацювати в Першій або Прем’єр-лізі, а під час простою нічим не займаються. Я вважаю, якщо ти вчився на тренера, немає різниці, з ким працювати. Це ж професія. Це як водій, не треба чекати тільки Феррарі, потрібно їздити на всіх автомобілях. Але автомобіль в юнацькому футболі – він складний. Я з великим задоволенням згадую роботу з юнаками. З моїх команд вийшли зірочки – троє стали віце-чемпіонами Європи, 12 – грали в Прем’єр-лізі, 10 – стали майстрами спорту, 3 – міжнародного класу. І цими досягненнями я найбільше пишаюся. Це найвищі мої результати в юнацькому футболі. Я відкрию секрет, що роль тренера в Прем’єр-лізі набагато менша, ніж роль тренера в Другій лізі або в юнацькому футболі. Для більшості тренерів Прем’єр-ліги завдання – не заважати грати футболістам. Наприклад, ті ж “Карпати” – команда грає при всіх тренерах однаково. Про що це говорить, що тренер там нічого не вирішує. Моя думка, що особа тренера визначається на нижньому рівні, там, де потрібна його якісна робота. Я з подивом дізнався, що можна грати в фантастичний футбол і за гру жодного разу не пробити по воротах.

 Що на Ваш погляд не вистачає нашому футболу?

– Бракує чесного аналізу подій, що відбуваються. У всіх сферах життя все починається з чесного аналізу. Немає чесного аналізу, на наступному етапі не буде чесного планування, що не буде чесного планування – не буде чесної і результативної роботи. Якщо хворому пацієнту поставити неправильний діагноз, то не буде правильного лікування. Зараз у футболі потрібні сміливі і грамотні люди. Слово грамотні можна поставити на першому місці, сміливі на другому, а можна і поміняти. Але, на жаль, у нас зараз безграмотні і боягузливі експерти. А потрібно хоча б бути грамотним і сміливим. Сміливий це той, хто не обманює себе і всіх інших.

Залишити відповідь