Кримські клуби у російському футболі. Плавання в «аматорах», санкції та виключення Росії з УЄФА

Кримські клуби у російському футболі. Плавання в «аматорах», санкції та виключення Росії з УЄФА

Футбольні клуби «Севастополь» та «Рубін» (Ялта), які після анексії Кримського півострова не стали перебазуватися на материкову частину України, розпочали виступи у Другій лізі Росії з футболу, дивізіон «Б». До цього моменту клуби грали на офіційному рівні виключно у рамках створеного у 2015 році під егідою УЄФА «Кримського футбольного союзу».

У своєму першому матчі севастопольці обіграли СКА “Ростов-на-Дону” (не плутати з ФК “Ростов” , який виступає у російській “вищій лізі”) з рахунком 3:1, а ялтинці зіграли внічию 1:1 з клубом “Біолог-Новокубанськ” » .

Подібні зміни у футболі не сховалися від уваги як українських спортивних журналістів, так і українських футбольних чиновників. Так, головний редактор спортивного видання Tribuna Олег Щербаков , який раніше працював у Севастополі, 16 липня, в день проведення матчів, закликав ФІФА та УЄФА «терміново і безапеляційно» виключити з цих організацій Російський футбольний союз (РФС). Також він додав, що функціонери та футболісти клубів потрапили до їх списку спортивних діячів, які підтримують повномасштабне вторгнення в Україну.

Вже ввечері 17 липня Українська Асоціація Футболу (УАФ) звернулася до УЄФА із проханням відреагувати на включення кримських клубів до російського чемпіонату. Спробуймо розібратися, що може загрожувати російському футболу за такий хід, але спочатку пригадаємо, як після російської окупації функціонує кримський футбол.

Як працює система футболу в Криму ?

У сезоні 2013-2014 два клуби з півострова – «Таврія» (Сімферополь) та «Севастополь» брали участь в українській Прем’єр-Лізі. «Таврія» навіть Кубок України виграла у 2010 році.

Після захоплення російськими військами Кримського півострова та встановлення там російської влади (невизнаної більшістю країн світу) РФС спробував включити кримські клуби до чемпіонату Росії, але натрапив на опір як з боку УАФ, так і ФІФА та УЄФА. Таким чином, під егідою міжнародних футбольних спілок було створено «Кримський Футбольний Союз» ( КФС ) зі спеціальним статусом.

Команди Криму розігрували свої внутрішні чемпіонат та кубок, могли грати товариські матчі з російськими командами, але на офіційному рівні грати в якомусь російському турнірі не могли.

Винятком стала лише сімферопольська «Таврія». Клуб отримав перереєстрацію та переїхав на материкову Україну.

Гравці футбольного клубу "Таврія" (Сімферополь), який переїхав на материкову Україну після анексії Криму, вересень 2021 року
Гравці футбольного клубу “Таврія” (Сімферополь), який переїхав на материкову Україну після анексії Криму, вересень 2021 року

Таким чином, виявилося, що існує два клуби зі схожими назвами: СК «Таврія» (Сімферополь) у другій Лізі «Б» України та ТСК «Таврія» (Сімферополь), яка має право брати участь лише у турнірах КФС.

Існує два клуби зі схожими назвами: СК «Таврія» (Сімферополь) у другій Лізі «Б» України та ТСК «Таврія» (Сімферополь), яка має право брати участь лише у турнірах КФС

Якщо спростити схему перспектив кримських клубів, то СК «Таврія» (Сімферополь) мав можливість за хорошої гри дійти Української Прем’єр-ліги ( УПЛ ) і навіть брати участь від імені України в єврокубках як кримська команда (тільки матчі проводила б не на стадіоні Сімферополя) , а ось ТСК «Таврія» брати участь в офіційних змаганнях УЄФА від імені Росії – ні.

Що відбувається зараз ?

Міністерство спорту Росії у травні 2023 року провело реформу футбольних ліг . Тепер у Росії функціонують, по суті, дві окремі організації: Російський Футбольний Союз ( РФС ) та Футбольна Національна Ліга ( ФНЛ ). Тепер за Прем’єр-лігу та Першу лігу відповідає РФС, а за Другу лігу «А» та «Б» – ФНЛ. Оскільки заборона на участь кримським клубам була виписана для РФС, то де-юре Росія поки що не порушила правила УЄФА, хоча де-факто заявила клуби окупованого Криму до свого чемпіонату. Крім «Севастополя» та «Рубіна» у Другій лізі «Б» ФНЛ мали опинитися «Океан» (Керч) та ТСК «Таврія» (Сімферополь) , але з різних причин до ліги не потрапили.

У червні російське видання Sports.ru повідомляло , що статус Дивізіону «Б» до кінця не зрозумілий. Як писали в червні російські спортивні журналісти, «для участі буде потрібна ліцензія РФС-3Б, але як вона називатиметься (профі, напівпрофі або якось ще)», не ясно. Точку в цьому питанні поставив в інтерв’ю російському “Матч ТБ” генеральний секретар РФС Максим Митрофанов . За його словами, Крим – «це територія з особливим футбольним режимом, звідки професійні клуби не повинні допускатися до участі у професійних лігах». Також кримські клуби не зіграють у Кубку Росії, який проводиться під егідою РФС. Офіційна причина, озвучена президентом РФС Олександром Дюковим, – «важко грати одночасно у двох клубах». При цьому, якщо вірити даними щодо реформи російського футболу, клуби Другої ліги «Б» вже взимку 2024 року можуть вийти в Дивізіон «А» – за підсумками перехідного півсезонного турніру. Кримські – не виняток.

А чи будуть санкції ?

Повне виключення Росії з ФІФА\УЄФА призведе не лише до заборони російським клубам грати в єврокубках, але й серйозній втраті фінансових потоків.

Наразі клуби «Севастополь» та «Рубін» (Ялта) знаходяться як у списках Другої ліги «Б» Росії , так і у списках КФС. Як ми вже говорили, головний редактор спортивного видання Tribuna Олег Щербаков закликає надати максимальному розголосу участь кримських клубів у чемпіонаті Росії. Наразі участь російських клубів та національної збірної у турнірах ФІФА\УЄФА призупинена через нову агресію та повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Це означає, що гіпотетично міжнародні організації можуть будь-якої миті повернути країну-агресора у великий футбол. Повне виключення Росії з ФІФА\УЄФА призведе не лише до заборони російським клубам грати в єврокубках, але й серйозній втраті фінансових потоків, які УЄФА виділяє, наприклад, на розвиток дитячо-юнацького футболу.

Крім того, збірна Росії навіть не зможе грати товариські матчі з іншими країнами, які входять до ФІФА\УЄФА, оскільки затвердження таких матчів обов’язково йде через організацію. Суперниками зможуть бути або російські команди, або команди невизнаних більшістю країн світу Абхазії чи Придністров’я. Однак, це поки що теорія. Крим.Реалії також відправили запит до організації з проханням пояснити, чи очікують на російський футбол санкції за такі дії.

Навіщо Росії кримські клуби у російській лізі?

Спорт, як і мистецтво – потужний інструмент пропаганди

На це питання вичерпна відповідь є виключно російськими чиновниками. У Мінспорту Росії, як і в Кремлі, щоразу намагаються просувати тезу «спорт поза політикою», щоб забезпечити участь російських спортсменів у міжнародних змаганнях. Більшість політичних експертів сходяться на думці, що спорт, як і мистецтво, є потужним інструментом пропаганди, тому Україна та більшість союзних їй країн вимагають заборонити участь росіян та білорусів у всіх міжнародних спортивних змаганнях. Прецеденти вже були.

Так, російський гімнаст Іван Куляк на кубку світу в Катарі вийшов на нагородження з наклеєною на грудях буквою «Z» , яка активно використовується російськими військовими на техніці та формі під час вторгнення в Україну.

А картингіст Артем Северюхін , який виступав формально під італійським прапором, після перемоги у змаганні продемонстрував нацистське вітання , за що його вигнали з команди Ward Racing .

Також багато спортсменів виступили на підтримку війни під час мітинг-концерту на стадіоні «Лужники» у Москві, присвяченому восьмій річниці анексії Криму. Кримський футбол у цьому списку може не стати винятком із правил.

Кримська футбольна спілка

Наприкінці 2014 року Союз європейських футбольних асоціацій заборонив кримським клубам брати участь у чемпіонаті Росії. За сприяння УЄФА у 2015 році було створено Кримську футбольну спілку.

Перший чемпіонат Криму відбувся у сезоні-2015/16 та завершився перемогою клубу «ТСК-Таврія», у сезоні-2016/17 чемпіоном став «Севастополь», 2017/18 – «Євпаторія», 2018/19 – «Севастополь», 2019/ 20 – “Євпаторія”, 2020/21 – “Севастополь”.

Футбольний клуб «Таврія»

Футбольний клуб «Таврія» було засновано 1958 року в Сімферополі. 1992 року «Таврія» стала першим чемпіоном України, обігравши у фінальному матчі у Львові київське «Динамо» (1:0). 2010 року «Таврія» стала володарем Кубка України, обігравши у фіналі у додатковий час команду «Металург» із Донецька.

До російської анексії Криму “Таврія” грала у Прем’єр-лізі України. У 2014 році клуб припинив своє існування. У 2016 році був відновлений на материковій частині України та включений до Чемпіонату України серед аматорів. Із 2017 року грає у Другій лізі Чемпіонату України.

Свої домашні матчі команда переважно проводить на стадіоні у селищі Мар’янівка Херсонської області.

ru.krymr.com

Залишити відповідь