ХЕРСОНЩИНА — КРАЙ ФУТБОЛЬНИЙ

У Києві відбувся конгрес Федерації футболу України, на якому розглянуті важливі питання гри мільйонів. У центрі уваги зібрання була не лише подія року — чемпіонат “Євро-2016” у Франції, де наша збірна має довести, що Україна є однією з провідних футбольних держав континенту. Учасники конгресу більшість часу присвятили розвиткові масового футболу. Про це та інше — розмова з головою Херсонської обласної федерації футболу, заслуженим юристом України В’ячеславом БОГУНОМ.— В’ячеславе Васильовичу, передовсім хотілося б почути, як Ви оцінюєте роботу Федерації футболу України, від якої значною, якщо не визначальною, мірою залежить розвиток популярного виду спорту на місцях?

— Можу констатувати наступне: за рік роботи нашої футбольної спільноти відбулися позитивні зрушення як в роботі ФФУ, так і в діяльності ре­гіональних федерацій. Насамперед відзначу один із важливих, сказати б, революційних моментів: нарешті усі голови регіональних федерацій стали членами виконкому ФФУ. А це означає, що тепер вони мають змогу безпосередньо брати участь у життєдіяльності федерації та приймати доленосні для розвитку українського футболу, передовсім на місцях, рішення.

— Як на тлі футбольної України виглядає Херсонщина?

— Скажу так: наша область задніх не пасе! Щороку проводимо чемпіонати області у двох лігах, змагання за кубок і суперкубок. Великою популярністю на Херсонщині користується турнір на кубок закриття сезону, за­сновником якого є редакція газети «Новий день». Цієї осені він проводитиметься уп’ятнадцяте! Районні змагання також проходять за сприяння обласної федерації. Безумовно, усі регіони держави, зосібна в економічному розвитку, різняться між собою. Херсонщина вважається аграрною областю, тому масовий футбол зосереджений в районах і селах. Тут футбольні команди утримуються за кошти фермерів. І велика шана покровителям нашого масового виду спорту — президентам аматор­ських клубів «Колос» (Хлібодарівка Чаплинського району, Віктор Свинцицький), «Мир» (Горностаївка Новотроїцького району, Іван Доценко), «Вікторія» (Бехтери Голопристанського району, Володимир Блакитний).

Проте у зв’язку з фінансовою скрутою зменшується кількість команд-учасниць чемпіонату області. Але не все так погано у нашому домі. Проведення чемпіонатів серед команд дівчат сприяють розвиткові жіночого футболу в містах і селах. Яскравий приклад цьому — чемпіонат України з жіночого футболу в Скадовську. У ньому взяла участь 21 команда з різних областей України, загалом — майже 500 учасників. Ці змагання подарували незабутній спортивний азарт у боротьбі за медалі, радість перемог і, разом з тим, приємний відпочинок на гостинному узбережжі Чорного моря.

Незабутні враження подарував також турнір «Крим — це Україна», в якому 4 команди з Одеси, Миколаєва та Херсона змагалися на стадіонах обласного центру. Херсонщина також приймала Всеукраїнські змагання «Шкіряний м’яч», що проходили в Каховці, Скадовську, Херсоні. У цих містах і взагалі в області дитячо-юнацький футбол користується повагою та популярністю. Наголошу на тому, що всі турніри, змагання проводилися разом із асоціацією аматорського футболу України, комітетом жіночого футболу, ДЮФЛ, сектором по роботі з АР Крим за підтримки місцевих органів влади. Окрема наша вдячність і шана — віце-президентам ФФУ Володимиру Лашкулу і Сергію Куніцину, котрі безпосередньо брали участь у цих дійствах.IMG_9066— Що Ви можете сказати про розвиток професійного футболу у нашому футбольному краї?

— У професійному футболі нашу область, як ви знаєте, представляють 3 команди, які грають у 2-й лізі чем­піонату України, а футзальна команда «Продексим» — в екстралізі. Честь і шана президентам клубів «Мир» із Горностаївки Івану Доценку, «Енергія» з Нової Каховки Володимиру Коваленку, «Продексим» із Херсона Ігорю Колихаєву.

Хотілося б висловити власну точку зору на змагання серед команд майстрів. На мій погляд, недоцільно проводити чемпіонат України у другій лізі. Чому? Рівень змагань тут низький, а сама підготовка команд не дозволяє називати команди професіональними. З огляду на це, пропоную кращі команди другої ліги перевести в першу лігу, а для інших проводити аматорський чемпіонат України в кількох територіальних зонах. Як на мене, така організація змагань дозволить підвищити рівень професійного футболу, надати змаганням видовищності, залучати на стадіони більшу, ніж зараз, кількість глядачів.

— Якою б не була організація змагань, а їх видовищність залежить, погодьтеся, і від майстерності спортсменів…

— …І від рівня підготовки тренерів. За два останні роки обласна федерація при координації ФФУ провела навчання трьох груп тренерів за програмою «С»-диплома ФФУ, яким видано 62 свідоцтва. Тенденція підготовки тренерів дає свої результати. Майже 95% фахів­ців, котрі отримали сві­доцтва, працюють у спортивних школах, тренують аматорські команди.

На конгресі ФФУ я вніс пропозицію щодо стимулювання вчителів фізкультури, які мають тренерський «С»-диплом. Назріла необхідність разом із Міністерством освіти і науки України вирішити питання про доплату за категорійність, на яку має впливати цей диплом. Це буде реальною підтримкою і запорукою у підготовці футбольних кадрів в селах та містах області.

— Кілька слів про конкурс «Кращий урок футболу».

— При підготовці до цього конкурсу обласна федерація провела перепідготовку вчителів фізкультури в методичному університеті та підго­тувала конкурсанта з Херсонської ЗОШ № 30. У Всеукраїнському конкурсі наш представник посів I місце і став кращим футбольним учителем року. Однак прикро, що про цю приємну новину ми дізналися не від ФФУ, а від управління освіти та науки ОДА. Вважаю, що таких недоліків з боку апарату ФФУ у ставленні до ре­гіональних федерацій не повинно бути взагалі!

— Нині багато говориться про порядок і безпеку на стадіонах…

 — Але одних розмов замало. Тут потрібна координація дій ФФУ з футбольними клубами. Систематичною повинна бути профілактично-попереджувальна робота в клубі серед вболівальників. Кожен клуб повинен мати своїх палких прихильників, котрі сприяли б встановленню на стадіонах атмосфери свята, а не глушили глядачів образливими «кричалками».

— Не сприяють порядку на спортивних аренах договірні матчі, інші статутні порушення, які дратують глядачів, викликаючи у них нездорові емоції.

— Про договірні матчі ми постійно ведемо розмови, розглядаємо їх на комітеті етики та чесної гри. Одначе… Даруйте, але мені здається, що засідання цього комітету проводяться, як у тій приказці: сам п’ю, сам гуляю, сам стелюся, сам лягаю… Перевірка матеріалів здійснюється членами комітету, розглядається на його засіданнях тими, хто проводив перевірку і рішення виноситься… членами ко­мітету! Хто ж тоді дорожчий — Платон чи істина? Щоб не затягувати з відповіддю на це запитання, потрібно ввести незалежних офіцерів безпеки, які б перевіряли такі порушення статутних норм ФФУ, представляли ці матеріали на розгляд комітету, і тільки комітет може винести свій вердикт, обгрунтований і справедливий до фігурантів розгляду. В іншому випадку рішення може бути оскарженим і не буде мати того статутного результату.

 —  На конгресі ФФУ розглядалось питання про утворення федерації футболу Автономної Республіки Крим, як Ви прокоментуєте це?

—  Цей проект може бути реалізованим, але в політичній площині. З правової точки зору  він суперечить правовим нормам статуту ФФУ. Як представництво Федерації футболу Автономної Республіки Крим при обласній федерації футболу Херсонщини може існувати в правовому полі ФФУ.PKU_5979

— Тепер запитання, яке нам часто ставлять херсонці: коли, нарешті, в Херсоні почнеться спорудження стадіону в рамках програми «ХЕТ-Трік», який, за задумом, на час окупації Криму стане домашньою ареною сімферопольської «Таврії»?

 — Зусиллями нашої федерації міська рада погодилася нарешті виділити під новобудову головне — землю. Гадаю, що херсонський футбол заслужив того, аби місто, яке дало вітчизняному футболові відомих майстрів шкіряного м’яча, мало сучасну спортивну арену. Не слід забувати й про те, що Херсон — місто портове, і сучасний ста­діон міг би стати візитівкою для іноземних моряків. Тут поки що цілковита неясність. І я особисто не знаю, що конкретно відповісти людям: буде у Херсоні сучасний футбольний стадіон чи візи­тівкою залишатиметься допотопний стадіон «Кристал».

На конгресі ФФУ розглядались питання стосовно програмі 2020 розвитку футболу в Україні, а також програма «ХЕТ – Трік» , тому можна припускати, що Федерація футболу України планує побудувати завод для виготовлення штучного покриття для футбольних полів. Також розглядалось питання по укріпленню матеріальної бази регіональних федерацій шляхом надання в області міні – футбольних полів для розвитку дитячого та аматорського футболу. А для цього потрібні накопичення  бюджетних та матеріальних коштів, які федерація футболу України сподіваюсь зможе долучити для успішного виконання цієї програми.

— Дякую за інтерв’ю, В’ячеславе Васильовичу. Сподіватимемося, що і в Херсоні з’явиться свій «Олімпійський». Їй-право, минулі й нинішні покоління футболістів нашого краю, наші азартні вболівальники давно на це заслуговують.

Василь ПІДДУБНЯК.

Залишити відповідь